سکوت هم مسئولیت دارد

بعد از شور و هیجانات انتخابات 88، و بعد از آن اتفاقات، همه جا صحبت از تحریم انتخابات مجلس بود. همه می گفتند رای نمی دهیم. حتی سیدمحمد خاتمی، آن روزها شرط گذاشت برای شرکت در انتخابات (به معنای معرفی کاندیدا و دادن لیست) و در نهایت هم اصلاح طلبان و افراد معتدل تر به صورت نظام مند وارد صحنه آن انتخابات نشدند. و به نظرم یکی از اساسی ترین اشکالات خاتمی در این سالها، همین بوده است، که لیستی معرفی نکردند، و حتی خودش به صورت پنهانی رای داد و مثل همیشه همه را دعوت به رای دادن نکرد.
در سال 92، و با وجود همه مشکلاتی که هشت سال گذشته به وجود آورده بود، و با وجود همه دروغ ها و خیانت/جنایت هایی که در حق مردم شده بود، و با وجود اینکه هنوز میرحسین و عده زیادی دیگر در حصر و حبس بودند، اصلاح طلبان و همان سیدمحمد خاتمی این بار اعلام حضور کردند. محمدرضا عارف، یکی از اصلاح طلبان سرشناس نامزد اصلاح طلبان بود. در چند روز باقی مانده به انتخابات، حرکتی درست انجام شد و آن کناره گیری عارف به نفع روحانی بود، چون رهبران هر دو گروه می دانستند که مهم تر از آن که چه کسی به سعدآباد می رود، این است که جلوی سوء مدیریت فاجعه باری که در کشور جریان داشت گرفته شود.

در انتخابات مجلس سال 90 شرکت نکردیم و در 92 شرکت کردیم. حاصل شرکت در 92 روی کار آمدن دولت روحانی و افرادی چون دانا و توفیقی بود و می بینیم که چوب عدم شرکت در سال 90 را باید امروز بخوریم که مسئولانی دلسوز همچون جعفری دانا باید استیضاح شوند و مجلس عرصه را هر روز بر دولت تنگ تر کند.

 

این ها را گفتم برای خودم دوره کنم تا یادم باشد در اسفند 94، رای دادن بسیار بهتر از در خانه نشستن است.

هر کاری می کنیم (یا نمی کنیم) پیامدهایی دارد و بهتر است یاد بگیریم که پیامد اعمال و سکوتمان را بپذیریم. همان قدر که با رای دادنمان در 92 باعث روی کار آمدن کسانی چون جعفری دانا شدیم، با رای ندادنمان در اسفند 90، باعث برکناری اش شدیم و تقصیر این استیضاح به گردن ما هم هست.

باشد که عبرت بگیریم.

/ 3 نظر / 35 بازدید
زهرا

سلام دوست خوب متن تامل برانگیزی بود. نکته ای که باید همیشه بهش توجه داشته باشیم. طرز فکراین نمایندگانی که به جای برکنار کردن مدیران بی لیاقت دوره قبل شخصی مثل فرجی دانا رو استیضاح می کنند حتما تبعات سنگین تری هم خواهد داشت.

شیرین

چقدر عالی نوشتید. کاملا موافقم. سربلند باشید

سايه

عجب نكته نغزي...چقدر اون سال با خيال راحت راي ندادم...ولي راست ميگيد انگار شايد ميشد از غلظت تباهي كاست...