دیر نباشد آتش گرفتن‌تان...

یکی از تلخ ترین خبرهای زندگی ام:

نشر چشمه لغو امتیاز شد

مشروح خبر:

سرنوشت نشرچشمه از حالت تعلیق به تعطیل کامل و لغو امتیاز رسید.

بهمن دری معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد پروانه انتشاراتی موسسه نشر چشمه لغو شده و این ناشر نمی تواند کتابی برای انتشار به وزارت ارشاد ارائه کند. معاون وزارت ارشاد گفت: «ما حداکثر لطف و همکاری را انجام دادیم تا این نشر به مشکلی بر نخورد ولی متاسفانه خودشان اصرار داشتند کار به اینجا برسد.»

نشرچشمه با مدیریت حسن کیاییان، کار خود را در سال ۱۳۶۴ به صورت کتاب فروشی آغاز کرد و با رونق کتابفروشی به انتشار کتاب روی آورد. حسن کیاییان  چندین دوره رئیس و سخنگوی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بوده‌است

بهمن دری علت تعطیل این بنگاه انتشاراتی را توهین به مقسات اعلام کرد. به گفته او «نشر چشمه کتابی [برای کسب مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد] عرضه کرد که سراسر ضد امام حسین بود . تعرض به امام حسین دیگر قابل گذشت نبود. آقای کیاییان مدیر نشر به دفتر من آمد و گفت والله من این کتاب را نخوانده ام.» او با مقایسه این کار با قتل نفس افزود: «مگر می شود من یکی را بکشم بگویم من نفهمیدم. متوجه نشدم».

اشاره آقای دری به عرضه کتاب برای گرفتن مجوز بوده است. با آن که عرضه کتاب به ارشاد برای کسب مجوز اجباری ست و  تخلف محسوب نمی شود اما به گفته بهمن دری :«تعداد کتاب های غیرقابل انتشار این ناشر زیاد شده بود» و نتیجه گرفته است که «این نشان دهنده نوعی کج روی، ترویج تفکری خاص و مضر و غلط است».

وزارت ارشاد در زمستان ۱۳۹۰ ادامه کار نشرچشمه را به تعلیق درآورد. بهمن دری این امر را در پی حکم مرجع قضایی اعلام کرده بود. او همچنین در گفت وگویی که در بهمن ماه ۱۳۹۰ با خبرنگاران داشت از احتمال تعلیق پروانه کار چند ناشر دیگر نیز خبرداده بود. وزارت ارشاد از عرضه آثار نشرچشمه در نمایشگاه کتاب سال ۱۳۹۱ نیز جلوگیری کرد. این در حالی بود که روابط عمومی نشر چشمه در آن زمان اعلام کرد تاکنون هیچ پرونده ای علیه نشر چشمه در هیچ یک از محاکم قضایی کشور تشکیل نشده و هیچ حکمی هم صادرنشده است .

بهمن دری روز پنجشنبه افزود براساس رای هیئت رسیدگی به تخلفات وزارت ارشاد پروانه نشرچشمه لغو شده و پرونده آن برای رسیدگی به مرجع قضایی ارسال شده است.

نشر چشمه به عنوان ناشری ادبی شهرت دارد که آثار نویسندگان معاصر چون احمد شاملو، محمد رضا شفیعی کدکنی، فریدون مشیری، علی اشرف درویشیان، محمود دولت آبادی،  صادق هدایت، هوشنگ ابتهاج، ایرج افشار و بسیاری دیگر را منتشر کرده است. نشرچشمه علاوه بر ادبیات معاصر کتاب هایی نیز در زمینه متون کهن، فلسفه و هنر و علوم اجتماعی و اسطوره و تاریخ منتشر کرده است. 

 

 

واقعا فکر نمی کردم که این کار رو بکنند. البته از مدتها پیش، وقتی دو کتاب برای چاپ به این نشر دادم، و کمی آشناتر شدم با این نشر دوست داشتنی، فهمیدم که مشکل دارند با این نشر، و چشمه هم گفت تا آرام شدن قضایا، از چاپ آن دو کتاب، معذورند. چه خوش خیال بودیم ما، که فکر میکردیم شرایط آرام می شود، که این بدنی است که دارد از تب می سوزد، و این ققنوسی است که دارند به زور اذیتش می کنند تا خودش را بسوزاند، غافل از اینکه شعله های سوزانی که برپا خواهد کرد، وجود ناپاک خودشان را به آتش می کشد، و ققنوسی دیگر زاده می شود.

اکنون، عمیق تر پی می برم به شخصیت والای مولا علی -علیه السلام- که در پست قبلی اشاره مختصری داشتم به رفتار آن حضرت، و بیشتر پی می برم به ریای این جماعت، که فقط خرقه قدرت و ریاست را چسبیده اند، و از هرچیزی، به خصوص دین و باورهای آن، دستاویزی ساخته اند برای سرکوب مخالفینشان، و حفظ آن خرقه، که تاکنون بر تن صدها تن رفته و بیرون آمده.

خدا به دادشان نرسد، وقتی شعله های خشم این ققنوس، بلند می شود.

/ 2 نظر / 4 بازدید
خود آقای زیگلری

هر میم.رجبی که مهران نیست!