فریاد ز دست نقش فریاد--------------------وان دست که نقش می نگارد

اول سلام

خیلی ممنونم که من رو برای این درد دل انتخاب کردین و امیدوارم لایق اعتمادتون باشم. مطالبی که در ادامه نوشتم، همه پاسخ هایی هستند از کسی که خواننده نوشته هایتان بوده و نویسنده بعضی مطالبی که خوانده اید. پس نویسنده این متن رو چنین آدمی بدانید، لطفا: یک خواننده شما، یک نویسنده شما، و یک دوست، که خودش هم نیاز به راهنمایی های زیادی دارد و از دادن راهنمایی در زمینه هایی که مطلع باشد و مورد پرسش، دریغی ندارد.

تا حدودی مساله کامنت ها رو حدس می زدم. چون همیشه و در همه وبلاگ ها، عده ای هستند که از این بازی ها در بیاورند. یعنی کامنت های بی معنی بنویسند و اعصاب نویسنده را خرد کنند. برای خود من که همیشه بوده. به نظر من کارتون رو بی خیال این عده ادامه بدین. کم کم خودشون خسته می شن. البته اگه نشدن هم، خیالی نیست، شما کارتون رو ادامه بدین، و مطالبتون رو بنویسین، حتی اگه منتشر هم نکنین و برای این که از نظرات سایرین هم باخبر بشین، می تونین اون مطالب رو به عده ای از دوستاتون بدین تا بخونن. و البته این راه ها، همه راه های آخری هستند. فعلا که به نظر من باید کار خودتون رو انجام بدین...

خب من توی مطلبی که برام نوشتین، سه تا مساله خیلی مهم دیدم:

اولی مطالبی که به شکل جدید می نویسین، دوم رابطه خانواده تون با وبلاگ، و سوم زودرنجی و دل زده گی تون

خب اگه اجازه بدین، می رم سراغ اولین مطلب مهم، که مطالبی باشه که جدیدا نوشتین. به نظر من نوشته هاتون، نوشته های قشنگی هستند. ادبی اند، کوتاه اند، و معانی را چندان واضح نمی گویند. هزار و یک حرف میتواند ازش بیرون بیاید، که یک جنبه اش هم عاشقانه است. نگفتن یا گفتن واضح معانی هم به نظر من بسته گی به سبک نوشته و شعر دارد. برخلاف نظر دوستم، امیرحسین مجیری، که گفته شعر باید معنا و مفهوم رو همیشه برسونه، نظر من اینه که در نوشته ها و اشعاری مثل متون شما، جالبی کار در گنگی هست، نه در وضوح. هرنوشته ای برای درگیر شدن با ذهن خواننده باید دستاویزی داشته باشه، که اون دستاویز، در نوشته های ادبی کوتاه، گنگیِ معنا هست. البته به این نکته توجه داشته باشین که این گنگی نباید صد در صد باشه. یعنی گنگ خالص نباید باشه. که در اون صورت هست که نوشته و شعرتون یک متن بد خواهد بود و بیشتر ادا (از آن اداهای روشنفکرمآبانه) خواهد شد. بهتره نوشته به گونه ای باشه که در وهله اول تصویری گنگ رو به وجود بیاره، و بعد کم کم، وقتی خواننده چندبار مطلب رو می خونه، و عمیق به مطلب فکر میکنه، کم کم براش یه وضوحی شکل بگیره و معنا خودش رو کم کم از پشت کلمات، بیرون بکشه.

البته توجه دارین که این کار برای مطالبی در سبک مطالب شما، مناسبه...چون کوتاهه، چندبار خوندنش کار خاصی نداره، و تبدیل گنگی به وضوح در این نوشته ها، در ذهن مخاطب، مخاطب آسان خوان امروزی، کار مشکلی نخواهد بود. در ادبیات سنتی خودمان هم نمونه ای روشن از این موضوع داریم: تقابل مثنوی و غزل. مثنوی همیشه طولانی بوده، و برای مضامین اجتماعی و اخلاقی، و مضامینی که باید راحت درک می شده، یا مضامینی که باید توسط عامه مردم درک می شده، رواج داشته و در مقابل، غزل برای مواردی به کار می رفته که پیچیدگی بیشتری داشته. تفاوت عظیم طول مثنوی و غزل (که یکی به صد بیت هم می رسد و دیگری اکثرا تا هشت بیت است) در همین است...و البته در این میان، دوبیتی و رباعی را هم داریم، که هر دو را دارد. یعنی گاهی دوبیتی ها خیلی ساده هستند، در عین زیبا بودن، و گاه خیلی پیچیده و دیر فهم هستند، باز هم در عین زیبا بودن. به هرحال، مطالعه زیاد و تمرین زیاد، باعث می شه تا در نوشتن این گونه متون، کم کم مهارت پیدا کنید و دیگه کسی نتونه به راحتی انگ ادا رو بهشون بزنه.

این از مساله معنا و مفهوم در نوشته هایتان.

مساله بعدی در این زمینه، مساله سبک نوشته ها هست. به نظر من نوشته های شما متن ادبی هستند. نظر امیرحسین مجیری هم، به نظر من اشتباه است. البته آقای مجیری، حتما، قائل به این هست که شعر سپید هم داریم...و من اصلا همچین سبک شعری، یعنی سپید، را قبول ندارم. البته بحث در این زمینه زیاد است و زیاد و می توانیم بک جلسه بحث بذاریم برای این مساله. ولی به هر حال، نظر خودتان مهم است، ببینید اول شعر سپید را قبول دارید یا نه. بعد اگر قبول داشتید، قوانینش را ببینید، اگر نوشته هایتان را شعر سپید دانستید، که هیچ. اگر ندانستید هم که هیچ. و در هر دو مورد، لااقل وضعیتتان را با خودتان روشن کرده اید...و البته نظر من این است که نوشته های شما، متون ادبی کوتاه هستند...که شاید در آینده سبکی جدید را خودتان بنا گذاشتید.

و این هم از مساله سبک نوشته هایتان، که البته فکر می کنم جای بحثش، خیلی زیاد است و من هم آماده ام برای جواب دادن به سوالات شما و دیگرانی از قبیل مجیری...(و که البته در دانشگاه باید یک بحث اساسی با این مجیری به راه بیندازم.)

و مساله بعدی، مساله عاشقانه بودن یا نبودن نوشته هایتان. به قول نادر ابراهیمی، از عشق سخن باید گفت، بسیار سخن از عشق باید گفت...

اول بگویم عاشقانه نوشتن و عاشقانه سرودن کار بدی نیست. سعدی این کار را کرده، نظامی این کار را کرده، حافظ این کار را، رندانه، کرده، شاعران معاصر کردند، از نیما و اخوان که خیلی بدبین اند بگیرین تا سایه و مشیری که بیشتر از بقیه خوش بین اند (و جالب اینکه در زمانه ما، شاعر خوش بین نداریم). و جالب تر این است که اولین شعر هایی هم که خودم گفته ام، عاشقانه اند. در حالی که اصلا فرد خاصی مد نظرم نبوده. حالا هم عیبی ندارد از اینکه عده ای فکر می کنند مطالبتان عاشقانه است...کسانی که دوستتان هستند که کم کم می بینند از آن خبرهایی که فکر می کنند نیست، و در مورد کسانی که دوستتان نیستند و با کامنت، چیزهایی می نویسند، بگذارید بنویسند، که شما را از طعن طاعنان چه باک...اما اگر حتی مطالبتان را به راستی به قصد عاشقانه بودن نمی نویسید، یا نمی خواهید بنویسید و این گونه می شوند، سعی کنید دوز داستانی نوشته هایتان را بالا ببرید. (کلا از نظر م.رجبی، همه چیز را با داستان می توان درست کرد.) شاید حرفی که زدم کمی عجیب به نظر برسد. منظور من این است که سعی کنید نوعی ادبیات داستانی را، اگر می شود، وارد نوشته هایتان کنید. کارهایی که می توانید انجام بدهید، به نظر من این است:

اول، انتخاب موضوعی مرتبط با داستان برای این جور نوشته هاتون. مثلا خانم ذوقی فرد (زاغچه) این کار رو برای داستان هاشون (که به شدت بوی خاطره می دهند) کرده اند و اسم پست های داستانی-خاطره ای خودشون رو گذاشتند "داستان نوشت". این جوری درصد کسانی که از آن فکر ها میکنند به شدت پایین می آید. شما هم می توانید اسم پستها، یا موضوع پست ها (البته موضوعی که در خود پست هم قید شود) رو اسمی مرتبط با داستان یا لااقل نویسندگی، بذارین. مثلا سیاه مشق های نویسندگی مهتا. البته این مثال است و هر اسم زیبا و ادبی دیگه ای رو، که به نوشته هایتان هم بخورد، می توانید بذارید.

دوم، اینکه سعی کنید به جای لفظ "من"، از لفظ "او" استفاده کنید. ولی ممکن هم هست، قصد اصلی تان همین استفاده از "من" باشد، که دراین صورت این پیشنهاد رو پس می گیرم.

 

مطلب بعدی، موضوع رابطه خانوده تان با وبلاگ تان است.

البته می بخشین که این حرف رو می زنم، ولی شما اشتباه کردین که وبلاگتون رو به خانواده تان نشان دادین و معرفی کردید. کلا تجارب عده زیادی از وبلاگ داران (از جمله خود من) نشان داده که نشانی وبلاگ را نباید به اعضای خانواده گفت. البته مسایلی فرعی در این بین، وجود دارد:

اگر یکی از اعضای خانه، مثلا خواهرتان، پیله کرد که وبلاگتان چیست و در آن چی نوشته اید، بهتر است آدرس وبلاگ تان را بدهید و خواهش کنید خودش برود ببیند.

اگر بعضی نوشته هایتان موجب بحث بین شما و خانواده تان شد، بهتر است کاملا منطقی توضیح دهید و مثلا در مورد این نوشته ها بگویید تنها احساساتی درونی هستند یا هرچه خودتان فکر می کنید.

معمولا خوانده ها علاقه ای به وبلاگ اعضای خانواده شان نشان نمی دهند...این تقریبا یک اصل است. پس سعی نکنید کسی را از آنان علاقه مند کنید و همین طور سعی نکنید خیلی مقاومت کنید در برابر آدرس و مطالب وبلاگتان. چون معمولا گاهی اوقات کنجکاوی هایی به وجود می آید و زود از بین می رود اگر با مقاومتی از جانب صاحب وبلاگ روبه رو نشود. اما اگر مقاومتی در کار باشد، شاید باعث فیلترینگ خانوادگی شود...

در مورد بعضی از دوستان هم که می بینید حرف شما را نمی فهمند، به خصوص حرف هایی از آن نوع که در وبلاگ می زنید، سعی کنید آدرس وبلاگتان را بهشان ندهید و البته اگر خواستند، چندان مقاومت نکنید.

یک بار دیگر هم می گویم که آشنا کردن خانواده تان با وبلاگتان کار اشتباهی بوده و بهتر است تا خودشان علاقه مند نشده اند به وبلاگتان، در این زمینه کاری به کارشان نداشته باشید...دعواهای وبلاگی را هم بهتر است با دوستان مشترک واقعی-مجازی تان مثل مریم (طلوع دیگری در راه است) در میان بگذارید که حرفتان را خوب می فهمد و اگر نشد با کسی از جنس وبلاگی ها که قبولش دارید.

 

مطلب بعدی، زودرنجی و دل زده گی تان هست.

" این روزا خیلی زود رنج شدم و فکر کنم همش به خاطر دنیای اطرافم هستش!می دونم بعدا که اینا رو بخونم خودم خنده ام میگیره ببخشید میدونم این مسئله پیش پا افتاده ایه"

زودرنجی و دلزده گی (انواعی از افسردگی، شاید) باید درمان شوند. خیلی بده اگه رهاش کنین و شاید خودتون به بدتر شدنش دامن بزنید. راه حل هایی که به نظر من می رسه ایناست:

برای زودرنجی:

سعی کنید درخواست ها و انتظاراتتون رو از سایرین پایین بیارید. البته در این بین، باید یک عده دوستانی هم داشته باشید، که گاهی با آنها حرف بزنید، مشکلاتتان را بگویید، و آنها دوستانی باشند برایتان که تاحدودی از انتظارات شما، فراتر باشند. این داشتن دوستان، به نظر من خیلی مهم است، چون نوعی پشتیبان و مشوق حساب می شوند برای انجام کارهای سختی که در پیش دارید.

از طرفی، شاید زودرنجی، نوعی انتظار از دیگران، و حتی از همان دوست های صمیمی باشند. راه حل دیگری که به نظر می رسد، این است که سعی کنید فقط و فقط از خودتان انتظار داشته باشید و از خدا هم، کمک بخواهید. با این دید، دوستانی که پیشتیبان و مشوق تان هستند را می توانید نوعی امداد الهی بدانید، و چون طبیعتا قبلا از کسی انتظار نداشته اید، طبعا رنجشی هم ایجاد نمی شود.

و نکته دیگر در باب زودرنجی این که، به نظر من برای دو دسته از آدم ها زودرنجی ایجاد می شود، که البته با هم متفاوت است. یکی عده ای که توقعات بی جا دارند از سایرین، و وقتی این توقعات برآورده نمی شود، رنجیده می شوند، و دیگری برای عده ای پیش می آید که کارهایشان را اصولی و درست و به قاعده انجام می دهند و از نزدیکان و دوستان، انتظار کمک ها و رفتارهای معقول دارند، ولی آنها به دلایلی این انتظار را برآورده نمی کنند و موجب رنجش می شوند که البته این رنجش عده دوم رنجشی ست که هر انسان خوبی در این دنیا باید تحمل کند، و به نظر من اسمش را هم نمی شود زودرنجی گذاشت. امیدوارم، و با شناختی که از شما دارم، می توانم مطمئن باشم که این رنجش شما هم از این دسته دوم است، و اگر هم رنجشی متعلق به عده اول است، امیدوارم که این رنجش را حل کنید و اگر رنجشی غیر از این ها هست هم، می توانید نوعش را به من یا سایر دوستانتان بگویید، تا راه حلی نشانتان دهند. به هر حال به نظر من که نباید ساده از مقابل این قضیه گذشت.

 

مساله بعدی مساله دل زده گی ست.

 

"می دونم اشکال از رفتار خودمه و توقعات زیاد خودم شاید این شعرا فقط بهانه ی باشه برای ناراحتی من چون انقدر هم این نوشته ها خوب نیستن که بخوام اینجوری براشون ناراحت باشم!"

"اصلا برای هیچ کاری [رغبت] ندارم حتی این چند وقته لای کتابهامو باز نکردم دیگه تقریبا از خودم بدم اومده بود."

خب باید جدا بهتون بگم که متن هاتون خوب هستند، و اصلا هم خوب نیست یه آدم نسبت به نوشته ها و اثرهایی که خلق کرده، این طور ظالم باشه. البته پذیرش نقد درست و مناسب، و اصلاح اثر یه چیزه، و معتقد بودن به اثر و دوست داشتنش، یه چیز دیگه که هر دوش هم لازمه. پس دیگه نبینم نسبت به خودتون و نوشته هاتون، بی احترامی کنین.

 

پیشنهاد دیگه من اینه که کارهایی که دوست دارین رو انجام بدین تا کم کم رغبتتون برای انجام باقی کارها هم برگرده. خوندن قرآن رو هم به شدت توصیه می کنم، چون خوندنش همیشه به من و خیلی های دیگه آرامش داده، مخصوصا در وقتایی که افسرده و دلمرده بودیم، و مطمئنا خودتون هم تا به حال تجربه کردین. کتاب خوندن هم، توصیه بعدی منه برای مقابله با افسردگی...

و حرف آخرم در این زمینه هم این که رنجش و دل زده گی ممکنه برای همه پیش بیاد و اگر سپری بشه، انرژی و روحیه تون نسبت به قبل چندبرابر می شه، ولی مهم اینه که تا هست، دست کمش نگیرین و نذارین روز به روز بزرگتر بشه.

 

 

خوب، تا اینجا، متنتون رو، تقریبا کامل، پاسخ دادم. از این به بعد حرف های خودمه به شما:

 

در زمینه درآوردن جمله و اینها پرسیده بودید که چه طور می شه با در آوردن چند جمله، نتایجی رو که من گفته بودم، گرفت. در این زمینه باید به نمونه و مثال مراجعه کنید و فقط مثال های کلی در ذهنمه، یعنی دقیقا جزئیاتش الآن خاطرم نیست، ولی می تونم برای اینکه براتون روشن بشه، سه تا از اون مثال های کلی رو بگم. البته اگه باز هم متوجه نشدین و یا حرفم رو نپذیرفتین، مثال های جزئیش رو هم براتون گیر میارم:

مثال اول در زمینه قرآن هست و استفاده ای که بابی ها از اون می کنن. الآن آیه هایی رو که بابی ها ازش استفاده می کنن، یادم نیست، ولی شیوه ای که برای اثبات دینشون دارن و شیوه خیلی مسخره ای هم هست، اینه که بخش هایی از یک آیه، یا حداکثر یک آیه را نقل می کنند و با آن نتیجه گیری می کنند. الآن مفهوم آیه ها یادمه ولی آدرس دقیقشان یادم نیست، با این وجود اگه متوجه نشدین، می تونم جزوه ای که خودشون نوشته بودن رو براتون بفرستم.

مثال دوم هم برای شریعتی هست. مثلا میان و از کتاب شیعه، جملاتی را با ربط و بی ربط و بدون در نظر گرفتن مطالب پیرامون جمله، بیرون میارن و بعد با استفاده از همون جمله ها، شریعتی رو محکوم می کنن درحالی که برای فهمیدن بعضی جمله های کتاب، نه تنها باید کتاب شیعه رو کامل خوند بلکه خوندن چند جزوه دیگه هم لازمه، تا هم فهم مطلب درست تر بشه و هم شبهات خواننده، برطرف.

مثال سوم هم که این روزها زیاد می بینیم، جملاتی است که از امام خمینی بیرون میارن. خوب امام خمینی خیلی حرف زده، و صحیفه نور هم از ده جلد بیشتره، حالا اگه بخوایم بگیم همه حرف هاش درسته، که بعضی وقت ها حرفهای کاملا متناقضی به چشم میخوره و اصلا عقل هم قبول نمی کنه همه حرف های کسی، البته به جز خدا و معصومین، درست باشه. (البته دادن لقب کسی به خدا، درست نیست و از نظر نوشتاری مجبور به این کار شدم.) و اگه حرفای خمینی همه درست نیستند، که باید عملکردها، رفتار و خصوصیات خمینی، البته اون دسته که درست بودن رو بیرون آورد و ملاک جمهوریون اسلامی، همان ها باشد، حالا کجا ما همچنین چیزی در تلویزیون و رسانه های دولتی می بینیم؟

این سه نمونه بود از درآوردن جمله ها، گفتم که اگر بخواین عین عبارات و عین نتیجه گیری های "جمله در آور"ها را هم ببینین، می تونم براتون بفرستم.

 

 

نکته دیگه، تکمیلی بر حرفم راجع به عاشقانه نوشتن هست.

من گفتم باید عاشقانه نوشت و شعرای بزرگ ما هم عاشقانه نوشته اند، ولی بی تعارف، اگر شاعری فقط عاشقانه بگوید، اصلا شاعر نیست، چون وظیفه شاعر، ابراز و بیان دردهای جامعه هم هست و اگر کسی فقط در لاک خودش فرو برود و برای معشوقی خیالی یا حقیقی شعر بگوید، مفتش هم گران است. باز اگر در این زمینه به شاعرهای عاشقانه گو مراجعه کنیم، چیزهای جالبی می بینیم:

سعدی در کنار غزلیات عاشقانه، شعرهای موعظه، بوستان و گلستان هم دارد. نظامی در کنار لیلی و مجنون و خسرو وشیرین، مخزن الاسرار و هفت پیکر هم دارد. تازه این در حالی ست که در منظومه های عاشقانه نظامی هم، مباحث اجتماعی ومردمی زیادی به کار رفته است. در شاعران معاصر هم وضع به همین گونه است، مثلا اخوان و سایه و مشیری، و سایرینی که اشعار عاشقانه می گفته اند، بالاترین مضامین اجتماعی ایران معاصرخودشان را هم آورده اند و یا مثلا در داستان، دولت آبادی و ابراهیمی، با اینکه داستان هایشان همیشه عاشقانه هست، با این وجود همیشه اجتماعی هم هست و به بیان دردهای مردم هم می پردازد. به هر حال این هم به نظرم توضیحی ضروری بود.

 

و دیگر این که این روزها در کتابخور خیلی کم پیدا شده این. نظرتون رو هنوز در مورد بخش های جدید وبلاگ به من نگفته این و در زمینه خواندن داستان (به صورت بلند برای وبلاگ) هم چیزی نگفته اید. بالاخره، وبلاگ کتابخور، به جز شما و چند نفر دیگه، عضو ثابتی ندارد و من هم، هرچند به غلط، متوقعتان هستم. به هر حال، به قول ما یزدی ها، اگر سرتان گرفت از آن ورها بیایید و دستی برسانید.

 

باز هم تشکر می کنم از اینکه من رو بهترین آدمی، هرچند در حال حاضر، دونستین که می شه بهم اعتماد کرد. اینکه گفتید رویتون نمی شده که این مساله رو بگین هم، از این به بعد خواهش می کنم این رو رو، کنار بذارین و مساله هاتون رو بگین تا من هم با خجالت کمتری بتونم باهاتون درد دل کنم. به هر حال، من در این زمینه شما رو انتخاب کردم و خوشحال می شم که انتخاب شما هم من باشم. و نکته دیگه هم این که در این جور مساله ها، رعایت وقت من رو نکنین و بگین، چون همین بهانه ای می شود برای من، که با همه کم حرفیم، به بهانه پاسخ دادن به شما، چهار پنج صفحه باهاتون درد دل کنم. به هر حال، اینها بهانه های شیرینی هستند که کم گیر می آیند، مخصوصا برای من. من من این جمله های آخری هم زیاد شد و باید به خاطرش ازتون معذرت خواهی کنم...

راستی، گفته بودین که می خواستین راجع به پست من کی هستم وبلاگ تنها مانده (همون پست که راجه به خصوصیات نویسنده بود) چیزی بگین. با کمال میل حاضرم بشنوم، اگه فرصت نوشتنش رو داشته باشین...

باز هم ممنون و امیدوارم توانسته باشم کمکی هرچند اندک، بهتون کرده باشم...

/ 2 نظر / 2 بازدید
فاطیما

[بازنده]Can i know about your code for reading the text or not??