در ستایش آزادی!

اما نکته مهم این است که آزادی غیر از هم گسستگی و هرج و مرج است. آزادی هم چارچوب می‌خواهد. وقتی ما می‌گوییم آزادی، قبلا بر این نکته تفاهم و توافق کرده‌ایم که نظام جامعه ما در یک چارچوب باید شکل بگیرد، یعنی در چارچوب قانون اساسی. اصولا آزادی و قانون باهم ملازمند. آزادی بدون قانون یعنی هرج و مرج، قانون بدون آزادی یعنی استیلا و سلطه یک‌جانبه بر جامعه.
به همه دلسوزان انقلاب می گویم دفاع درست از دینداری و از انقلاب این است که بیاییم از پایگاه دین از آزادی دفاع کنیم.
برادران و خواهران! من به صراحت این اعتقاد خودم را بگویم که سرنوشت و وجهه اجتماعی دین در امروز و فردا در گرو این است که ما دین را به گونه‌ای ببینیم که با آزادی سازگار باشد. اگر شما به تاریخ بشر مراجعه کنید، خواهید دید که هرچه با آزادی مقابل شده است، لطمه دیده است حتی فضیلت‌های انسانی. دین اگر در مقابل آزادی قرار گرفته است لطمه خورده است.
دین و آزادی تاثیر متقابل عظیم بر همدیگر دارند. دین، آزادی را تثبیت و آن را به سوی اعتلای مادی و معنوی انسان هدایت می‌کند و آزادی چهره دین را دوست داشتنی و مانع از آن می‌شود که تعصب‌های ناروا و عادت‌ها و سلیقه‌ها به نام دین خود را بر جامعه تحمیل کند.
چیزی که می‌خواهم عرض کنم و مهم است این است که، وقتی می‌گوییم آزادی، یعنی آزادی مخالف، والا اگر همه کسانی که با قدرت هستند و با راه و کار قدرت و کسانی که سر قدرت هستند موافقند، آزاد باشد، اینکه آزادی نیست. آزادی یعنی آزادی مخالف، هنر یک حکومت این نیست که مخالف خود را از صحنه خارج کند. هنر حکومت این است که حتی فرد مخالف را وادار کند که در چارچوب قانون عمل کند.

سخنرانی سید محمد خاتمی در اولین سالگرد دوم خرداد.
+وقتی می‌گوییم آزادی، یعنی آزادی مخالف!

/ 3 نظر / 7 بازدید
نرگس

سلام. یه چیز بگم... من کلمه کلیدی سید خندان شما رو خوندم اونهم بعد از خوندن سخنرانی آقای خاتمی. اما دوزاریم نیفتاد! سید خندان یعنی ایشون! چون تازگی خیلی مسیرم به سید خندان تهران می افته داشتم با خودم فکر می کردم این کلمه که توی متن نبود!!!

نرگس

سلام. نمی دونم هوای یزد چطوره، اما امروز هوای تهران بهاری بهاری یه. خوش به حال ما!

اینجانب

و من یک دایره ام و در حسرت یک گوشه دنج...!