افتخارات ملی میهنی

برای اینکه با یک ذره بین آتش درست کرد، چند چیز لازم است: اول، یک عدد ذره بین. دوم منبع انرژی قوی. سوم تمرکز نوری که از منبع می رسد بر روی کانون. چهارم، انداختن نور متمرکز شده بر روی سطحی که می خواهیم آتش درست شود. و پنجم، صبر کردن برای آتش گرفتن.

فوتبال فقط یک مسابقه‌ست. یک مسابقه که مطمئنا برد و باختش، خوشحالی و ناراحتی دارد، البته برای هوادارای فوتبال. و البته همان قدر که الزاما کسی نباید به ترومپت علاقه خاصی داشته باشد، یک نفر هم می تواند آنقدرها (یا اصلا) به فوتبال علاقه‌مند نباشد.
بردن یا باختن در ورزش نشان دهنده کسب یا از دست دادن افتخارات ملی میهنی نیست.


افتخارات ملی میهنی، این هست که سری به محله های جنوب شهر بزنیم. این هست که آرزوهای یک عده کودکان کار را بخوانیم و ببینیم خیلی هایشان آرزوهایی دارند که ما هرگز به آنها فکر نکردیم و از ابتدا برایمان جزء بدیهیات زندگی مان (با همه نواقص و کمبودهایش) بوده است؛ و سعی کنیم اگر می توانیم کمی از این آرزوها را برآورده کنیم.
افتخارات ملی میهنی کاهش تورم است، کاهش فساد اداری است، کاهش جمعیت جوان بی کار است، کاهش سانسور است، کاهش استبداد رای است، کاهش روحیه سنت ستیزی است، کاهش روحیه غرب زدگی است، کاهش درصد بی سوادان ظاهرا باسواد است، کاهش شاخص فلاکت و بالابردن شادی است، کاهش ون های کنار خیابان است و کاهش آمار طلاق و اعتیاد و زندانی ها و اعدامی ها.
خلاصه، اینقدر کار برای انجام دادن هست که گاهی آدم حیفش می آید حتی همان نود دقیقه ها را برای فوتبال بگذارد. حالا، نود دقیقه هم اگر زیاد نباشد، مسلما این که اکثریت جوان کشور چندین روز بعد از تمام شدن بازی بنشینند و راجع به فوتبال بحث کنند و حرص بخورند و آخر اتفاقی هم نیافتد، خیلی هزینه سنگینی است.

در فوتبال می شود با دیدن هایلایت بازی ها و دانستن نتایج بازی ها به‌روز بود، اما به‌روز بودن در زمینه های علمی، ادبی، اجتماعی، دانشگاهی، سال ها طول می کشد و سال ها کار مداوم می خواهد.

ایران، ذره بین دارد. منبع قوی انرژی هم دارد. اما همینجا متوقف شده ایم. هنوز کانون ذره بینمان را پیدا نکرده ایم، و متاسفانه همان را هم به سمت جایی اشتباه گرفته ایم.

 

/ 1 نظر / 21 بازدید
نرگس

... بردن یا باختن در ورزش نشان دهنده کسب یا از دست دادن افتخارات ملی میهنی نیست. به نظر من اون بازی ها هم افتخار ملی هست. هر چیز به جای خود. و البته حق با شماست که بعضی موضوعات خیلی با اهمیت ترند. اما مثل این می مونه که یک انسان نیازهای متفاوت داره که درسته برخی بااهمیت ترند اما شاید باید به همه اون نیازها توجه بشه. باید من رو بعد از بردهای تیم والیبال یا مساوی جلوی آرژانتین می دیدید. پیامک بود که از گوشی من به تعداد خیلی زیادی دوست و آشنا می رفت.