یک معجزه است، باور کنید

نمی دانم چندسال از عمرم گذشته. یک سال، دو سال، ده سال، بیست و سه سال، یک قرن، یک زندگی یا چی؟ نمی دانم چندسالم است. و نمی دانم چندبار زندگی کردم.

خودم را که می بینم، همین ظاهر را می گویم، خیلی از موها سفید شده، خیلی از موها ریخته، شب ها دردپا دارم، گاهی درد سر، و همیشه خسته ام و همیشه تشنه.

خودم را که می بینم، همین ظاهر را نمی گویم، خیلی جاها را دیده ام، با خیلی ها زندگی کرده ام، خیلی چیزها شنیده ام، خیلی چیزها نگفته ام، خیلی چیزها نوشته ام، و خیلی کارها کرده ام.

دیروز تعداد داستان هایم رسید به 300. یعنی 300 زندگی را، به اضافه یک زندگی تجربه کرده ام. و همین، خیلی خسته ام کرده. همین، خیلی تنهایم کرده. با هر بار تمام شدن یک کتاب، کلی آدم را از دست داده ام. کلی خانواده را. کلی جهان را رفته ام، غریبه داخل شدم و درست به هنگام نابودی آن جهان، جانم را گذاشته اند کف دستم و صفحه را بسته اند و من شاهد نابودی عزیزانم بوده ام.

حال بیلی پیل‌گیریم را در جهان "سلاخ خانه شماره پنج" خوب احساس می کنم. فقط با این وجود که من را در نابودی خویش راه نداده اند.

و باور نمی کنید که بارها رومن رولان عزیز را لعنت کرده ام که چرا دخترک معصوم سیلوی را کشت، در جان شیفته. هنوز که یادم می افتد، گریه ام می گیرد.

و مگر می شود دلت به حال این جهان های موازی که تا به حال 300 تایند، و می دانم که از سی هزارتا هم بیشترند بسوزد، ولی دلت به حال این جهانی که واقعی تر از همه است و قوه پندار آن قدر غلیظ شده که به آن واقعیت نام نهاده ایم، نسوزد؟

مگر می شود دل آدم از دیدن فقر و فساد و رنج و خودفروشی و پول پرستی و شهوت پرستی و قدرت پرستی و جهل و فساد لبریز از خشم و نفرت و درد و دغدغه نشود؟ مگر می شود؟ مگر می شود این همه را دید و هیچ نگفت و هیچ نکرد؟ و من در این دنیایی که از همه واقعی تر است، به دنبال دارویی می گردم...یعنی می گشتم.

دوای درد همه چیزمان خداست. خدایی که دلم از فکر کردن به او، خدا می داند، که می لرزد. اما مگر خدای خالی کافیست؟ نه. و به واقع هم نه. پس نگاه می کنم می بینم پیامبرانی آمده اند. افرادی از جنس ضعیف و حقیر بشر، که راه آسمانها را نمایانده اند، و به او اشاره کرده اند، و خود راه آسمانیشان را طی کرده اند. و در طول اعصار نیز، کسانی آمده اند.

درست. همه اینها درست. حتی کتابی داریم به نام قرآن که دوای همه دردها در آن است. و اگر نیک بنگریم، در انجیل و تورات و زبور امروزی هم، داروهای التیام بخش موثر معجزه آسایی خواهیم یافت. اما همه اینها کافیست؟

نه. و به واقع هم نه. باز به دنبال کسانی می گردیم که لااقل بخشی از راه را رفته باشند، و به ما بگویند که امامان، صالحان، پیامبران، قرآن و تورات و انجیل و زبور، و در نهایت، او، خرافه و افسانه نیستند.

و در این میان، چه سعادتمند که آدمیانی را بیابیم که یا هنوز خود هستند، و یا آنقدر حضورشان نزدیک و پررنگ بوده، که انکار نمی توان کرد.

و من در این بین، دو نفر را یافته ام. دو پیامبر این زمانی. دو پیام آور، که هدایتم می کنند به جهانی که همه جهان های دیگر، و این جهان واقعی منتهی می شوند به جهانی خالی از رنج و درد، به نام بهشت. جایی که حتی، سخنی بیهوده بر زبان کسی نمی رود. فکر کنید، حتی سخنی بیهوده بر زبان کسی نمی رود.

یکی از آنان علی شریعتی است و دومی حسین الهی قمشه ای. شاید عده ای خرده بگیرند بر اینان، شاید کسانی باشند که نقدهای عالمانه ومنطقی داشته باشند بر روی نوشته های علی شریعتی و حرف های حسین الهی قمشه ای. اما من، اکثر آثار شریعتی را خوانده ام، و اکثر سخنرانی های الهی قمشه ای را گوش کرده ام، و باید بگویم ایمان آورده ام.

ایمان آورده ام به اینکه خدایی هست. خدایی که شاید مجهول به نظر برسد، اما در سلسله روندی قلبی، معادلاتی گذاشته، قوانینی بنیاد کرده، و در آخر معلومات لازم را هم داده است. و معلومات لازم برای من، حرف ها و نوشته های دو نفر است، در زمان حال: علی شریعتی و حسین الهی قمشه ای.

این چنین است که به درون و عمق خودم که نگاه می کنم، ظاهر و باطن، می بینم که ساختمانی هستم که بنای آن را از شریعتی گرفته ام، و وسایل زندگیش را از الهی قمشه ای. و چه کوته فکرند کسانی که فکر می کنند در این راه، خدا و پیامبران و کتب الهی را یکسر فراموش کرده ام، که اینان نمی دانند معنای حرف من این است که ساختمان من بر اساس همه آنها، ودر کل بر اساس خدا، پیش می رود و روز به روز تکمیل می شود.

و بگذار کسانی و خیلی ها بگویند که از سر تعصب است و احساس این سخنها. من، میخواستم اینها را با شما درمیان بگذارم و بگویم اگر فکر می کنید ماده و این جهان مادی ظاهر، همه کار نیست، و خیلی چیزها مخفی مانده اند، بروید و شریعتی بخوانید و الهی قمشه ای گوش کنید، و از این جا، معلوماتی را به دست آورید که به درد حل مجهولات بعدی تان بخورد.

"و ما علینا الا البلاغ المبین."

"و وظیفه ما، چیزی به جز گفتن پیامی آشکار نیست."

-------------------------------------------------------------------

دلم می لرزد از اینکه شریعتی خیلی زود از میان ما مردم ایرانی مسلمان رفته، و دلم می سوزد از اینکه این دو، اینقدر در بین ما غریبند. و همه اینان غریبند، از این انسان های صالح شریف، تا خود خدا.

دلم می خواد بخوانم و بخوانم و بخوانم و بمیرم.

این شعر بد جور روی اعصابم رفته است:

ناوک غمزه بیار و رسن زلف که من

جنگ‌ها با دل مجروح بلاکش دارم

حافظا چون غم و شادی جهان در گذر است

بهتر آن است که من خاطر خود خوش دارم

/ 3 نظر / 10 بازدید
اکبری

گیله مرد میگفت : خوشبختی حراج روزانه ی دنیاست ... اینکه ما قدمی بر نمی داریم و قیمتی پیشنهاد نمی کنیم داستان دیگریست ... مرداب به رود گفت : چه کردی که زلالی ؟! جواب داد : ” گذشتم ... بگذار روزگار هرچقدر میخواهد پیله کند، چه باک، وقتی یقین داریم که پروانه میشویم ... ......... نا امید نباش اقای رجبی درست میشه.

مریم

به شذت با پستتون موافقم و چقدر خوشحالم که این پست اخیرتون من رو به ان پست رسوند تا بخونمش چون متاسفانه این پست رو نخونده بودم

زهرا موسوی اردکانی

از بین کتابهایی که از شریعتی خوانده ام،حج به طور عجیبی شگفت زده ام کرد،آنقدر که بعد از خواندن حج شریعتی فهمیدم به کجا سفر کرده بودم و قدر ندانسته بودم،هر کس می خواهد برود حج،پیشنهاد میکنم قبل از سفر کتاب حج را بخواند. حالا نزدیک به یک سال و نیم است که کتابی از شریعتی نخوانده ام..اسم شریعتی و کتابهایش گره خورده با خاطرات دوستی که از دست داده ام و حالا سخت است دوباره سراغ شریعتی رفتن... دعا کنید باز هم بتوانم شریعتی بخوانم ...