دین به اجبار نمی شود... یا، آدم بی دین هنوز هم آدم است

توضیح: این نوشته، نه پیوستگی ای دارد، نه اینکه می خواهد مجاب کننده باشد. این نوشته، حرف هایی خودمانی است خطاب به همه دوستان عزیزی (می گم دوست، یعنی دوست. عزیز هم یعنی عزیز. دوستان عزیز، یعنی دوستانی که واقعا عزیزند... یک لفظ محترمانه نیست که معمولا به آنها که می خواهند فحششان بدهند، میگویند. دوستانی که واقعا عزیزند و "دوست" برایم) که به هر دلیلی، اعتقاداتشان با مال من یکی نیست... یا متفاوت است...

حالا هرچه می خواهد باشد.

می گه:
نام حافظ رقم نیک پذیرفت ولی
پیش رندان رقم سود و زیان این همه نیست

خب این جناب، برامون گفته دیگه. آقا جان، خوبی و بدی و نیک و بد، اون چیزی نیست که مردم می گن. مقبولیت عامه، نه خوبه نه بد. اصلا ملاک ارزشگذاری نیست.

یه چیزای دیگه ای هست. یه چیزای کاملا متفاوتی.
همیشه از آخوندا شنیدیم که اگه یه قدم کج برداری، خدا فلانت می کنه. اگه یه نماز قضا داشته باشی، باید صد هزارسال قیامتی، توی جهنم و برزخ باشی. اگه یه تار موت (در مورد زنا) بیرون باشه، فلان می شی و ...

آقاجون من، خدایی که ما می گیم، این یکی نیست. خدای آخوندا نیست. آخوندا کلا ظاهرا چیز دیگه ای دارن. به خدایی که می پرستم، پیغمبرا و امامایی که آخوندا میگن، برای پر کردن جیبه. خدای من می گه اصلا یکی از نشانه های آدمای ما اینه که هیچ مزدی نمی خوان.
خدای من خیلی مغروره. خیلی مغرور. گفته فقط بهشون خبر بده که این اتفاقا قراره بیفته. که روز قیامتی هم هست. خدای من، خودش مجازات می کنه... یه سری قوانین جزایی هم اگه هست، بسم الله. یه نفرو بفرسته که خودش کارش درست باشه. من اگه دزدی کنم، و توی یه جامعه اسلامی باشم که "مردم" اجرای احکام اسلامی رو قبول داشته باشن، یکی باید حکم منو بده که خودش دزدی نکرده باشه. آقا، یه نفرو تو مسئولین پیدا کنین که دزدی نکنه. مستقیم یا غیرمستقیم. (اگه اطرافیانت دزدی کنن، و هیچی نگی، خودت هم دزدی) خدای من تا چهاربند ترازو جور نباشه، حکم نمی ده.

آقا جون من، خدای من آخوند نمی فرسته سراغ کسی. خدای من، پیغمبر داره و کتاب. پیغمبراش هم حرف خودشون رو زدن.
حرف سنگینی هست اینکه می گن یه دین انسانی می خوایم؟ یه دینی می خوایم که جواب حرف، چماق نباشه. حرف سنگینی هست اینکه می گن دین خودمون رو می خوایم، نه دینی که برامون درست کردین؟ حرف سنگینی هست اگه می گن اصلا دین نمی خوایم، و دیدیم دینداران چه کردند؟ بله، برای بعضی ها خیلی سنگینه. چرا؟ چون با شلاق دین، یه عمرو رو گرده های مردم سوارن... چون دین رو می خوان برای کتک زدن، برای پول و قدرت و شهوت خودشون... نه برای آدم شدن و آدمیت رو پیدا کردن.

حرف بدیه، اگه کسی می خواد دینی نداشته باشه؟ "لا اکراه فی الدین". خب اگه قراره از قرآن انتخاب کنین، چرا می رین سراغ آیات جزایی، که برای توجیه قتل و کشتارهاتون انتخاب می کنین؟ اگه کسی نمی خواد دین داشته باشه، نداشته باشه، ولی باید اینو بدونه که باید جواب بده؟ کِی؟ در پیشگاه حضرت حق، روز قیامت. اگه بود که مغموم شده و خودش می دونه. اگه نبود هم که ما مغموم شدیم و خودمون می دونیم.

فقط باید انسان بود... همین. حالا معتقد بودین، فبها المراد. خوش به سعادتتون. از این دنیا پلی می زنین به اون دنیا. اگه هم معتقد نبودین که، بعد از مرگ، هیچی نیست... سیاهی مطلقه... عدمه... نیستیه... شاید هم یه چیزای دیگه باشه... اصلا هرچی شما می گین... به ما ربطیش نیست! کی می گه؟ خود خدا... خدایی که من می پرستم، توی قرآن، می گه: تو فقط به آنان تذکر بده. هرکس که خشیت مرا درک کرده، تذکر می گیرد. باقی، تذکرت در آنان اثری ندارد. و روز قیامت روز حساب و کتاب است. که تمام اعمال، حتی به کوچکی خردل را، به حساب خواهیم آورد.
همین. خدای من، خدایی است که زمان برایش از دست نمی رود. وقتش بی نهایت است. و صبرش. و علمش. و حلمش. و رحمتش.

تنها تاوان کفر، نداشتن زندگی بعد از مرگ است؟ و چه تاوانی سخت تر از این؟
تنها تاوان ایمان، گذراندن سختی در زندگی قبل از مرگ است؟ و چه تاوانی سخت تر از این؟
کدام سخت تر است؟ شصت سال سخت بگذرانی به امید یک زندگی ابدی؟ یا اینکه شصت سال خوش بگذرانی، به امید همین شصت سال؟ آیا آن واقعا سختی است و این واقعا خوشی؟ کدام ضرر کار ترند؟ اولی یا دومی؟

نمی دانم. نمی خواهم اینها را جواب دهم. همین قدر، الآن، بگویم که، اگر انسان بودیم و آدم، و تنها فرقمان این بود که یکی خدایی را معتقد بود و دیگری نه، من ضمانت می کنم که خدایم ببخشایدش. منِ ناچیز کمترین... معمولی ترین فرد در زمین، ضامنم. چرا که از اول خدایم را اینگونه خدایی انتخاب کردم. توهم است؟ آسان گیری؟ توجیه دینی؟ باشد... من همینم... روز قیامت، خودش به حسابم برسد، اگر حرفی که زدم از خداییش کم کرده باشد... آمین.
/ 0 نظر / 3 بازدید