مختصری در باب یک مساله

از روزی که عکسی برهنه از گلشیفته فراهانی، در اینترنت منتشر شد، مدت زمانی گذشته. در این مدت، خیلی ها خیلی چیز گفتند و بحث های زیادی در هر دو فضای مجازی و واقعی درگفت. من اما، ابتدا قصد نداشتم راجع به این مساله صحبت کنم، اما چون دیدم این موضوع را دوستان عزیزم امیرحسین مجیری و فاطیما هم مطرح کرده اند، صرفا به عنوان ابراز یک نظر در مورد این قضیه و شراکت افکار بین دوستان شروع به نوشتن این یادداشت کردم، که امیدوارم زیاد طولانی نشود.

راستش از همان روز اول که این مساله مطرح شد، به یاد کتابی افتادم از اومبرتو اکو، که در واقع نامه نگاری هایی است بین او و یک اسقف کاتولیک به نام کارلو مارتینی. اسم کتاب، "ایمان یا بی ایمانی" است و موضوعش هم همین: این که چطور باید در جامعه ای زندگی کرد که در آن مومنان و غیرمومنان زیادی،‌ و فرقه های متفاوتی وجود دارد، و در عین حال که ایمان خود را حفظ می کنیم (یا بی ایمانی خود را) با سایرین معاشرتی دوستانه، معقول، عادی و انسانی داشته باشیم (سایرینی که ممکن است عقیده ای کاملا متفاوت با مال ما داشته باشند.) به یاد این کتاب افتادم، و خوشبختانه توانستم نسخه ای از آن را دوباره پیدا کنم. به خاطر این مساله، دوباره خواندمش و باز چیزهای فوق العاده موثری یاد گرفتم.

اما راجع به موضوع مورد بحث ما، یک پاراگراف در این کتاب است، که کاملا مناسب به نظر می رسد:

"...من هرگز در موقعیتی قرار نگرفته ام که زنی بگوید از من باردار است و از من بپرسد که جنین را سقط کند یا رضایت مرا برای سقط جنین بطلبد. چنانچه چنین حادثه ای روی می داد، هرچه در توان داشتم به کار می گرفتم بلکه زن را قانع کنم به هر قیمتی شده به آن موجود اجازه حیات بدهد. تولد یک نوزاد چیز شگفت انگیزی است، معجزه ای است طبیعی که باید آن را بپذیریم. این را گفتم، اما در عین حال فکر نمی کنم این حق را داشته باشم که موضع اخلاقی خود را (میل عاطفی خود را، باور روشنفکرانه خود را) به احدی تحمیل کنم. من معتقدم لحظات سختی پیش می آید که نه شما و نه من شناخت چندانی از آن نداریم (و به همین دلیل است که از قیاس های فرضی خودداری می کنم)؛ و یکی از این لحظات، لحظه ای است که زنی حق دارد در مورد بدن خود، احساسات خود یا آینده خود به شکلی مستقل تصمیم بگیرد."

خب، فکر می کنم این، موضع من نسبت به گلشیفته و چیزهای دیگر راجع به انسان ها باشد، و فکر می کنم این موضع، موضعی دست کم انسانی است.

برهنه نمایی از نظر من چیز نادرستی است و قابل قبول نیست، اما نمی توانم به خودم اجازه دهم در مورد او، یا هرکس دیگری که می خواهد این کار را بکند، قضاوت کنم. تنها می توانم بگویم که من از این کار خوشم نمی آید، و شخصیت چنین انسان هایی، چیزی نیست که برای جامعه انسانی آرزومند باشم.

از نظر من، گلشیفته و هر زن و مرد دیگری آزادند که از تن خود و از ذهن خود به هر صورتی که می خواهند استفاده کنند و در این زمینه دخالت هرکسی بیجاست، اما همچنین معتقدم که باید جرات روبه رو شدن با عواقب تصمیمی که می گیرند را هم داشته باشند و پیامدهای آن را بپذیرند.

بحث دیگری که با این چیزها مطرح می شود، تحریم یا عدم تحریم بازی و هنر گلشیفته (و در کل هنرمندی که در معرض توجه قرار می گیرد) است. به نظر من، ساحت هنر، از این چیزها و از این مسائل بالاتر است و دیدن و تحسین کردن هنر بازیگری (یا هر هنر دیگری) در شخصی، به معنای تایید همه کارهای وی نیست. یعنی اثر یک هنرمند پس از خلق، مستقل از هنرمند است (هرچند حقوق هنرمند محفوظ است)، اما در مطالعه یک هنر، نباید ضعف های هنرمند (البته آن چیزهایی که از نظر ما ضعف است، مثلا این برهنه نمایی که از نظر من این چنین است) مانع شود تا نقاط قوت آن اثر دیده نشود.

مساله دیگر مجازات اسلامی در چینن مواردی است. من معتقدم که به دو علت نمی توان فردی مثل گلشیفته را محکوم کرد. دلیل اول اینکه گلشیفته کلا در سرزمینی اسلامی نیست. دلیل دوم اینکه برای تعیین مجازات، باید حکومت اسلامی بر حقی این کار را بکند، که البته چنین حکومتی را من سراغ ندارم.

اما راجع به همین مساله، دو مورد دیگر هم هست: اول اینکه، مجازات و مبارزه با خیلی چیزهای دیگر، در اولویت هستند تا اینکه ما به زنهایی بپردازیم که در کشورهای خارجی برهنه می شوند. چیزهایی از قبیل جنایت، تجاوز به عنف، اختلاس، قتل، زندان کردن های بی مورد، شکنجه، و سلب آزادی بیان، و از همه مهم تر، گرفتن کرامت و شان انسانی مردمانی که هم مسلمان اند و هم ایرانی با این حال از هر قومی با آنان بدتر رفتار می شود، و این، هم در کشورهای غیرایران اتفاق می افتد و هم در کشوری که مردمش ملیت آنجا را دارند، یعنی ایران. دوم اینکه، در انگشت نما کردن، و سنگسار شخصیتیـِ زنی مثل گلشیفته، زنان و مردانی باید این کار را بکنند، که خود گناهی برگردن نداشته باشند، و پاک و معصوم باشند...نه کسانی که به مصداق شعر حافظ، مردم را مدام نصیحت می کنند ولی خود همان کار را در خفا و خلوت می کنند.

در باب قضاوت سایرین هم باید بگویم، آنها هم مختارند که هر جور می خواهند فکر کنند، صحبت کنند و حتی موضوع را مصادره به مطلوب کنند و مثلا قضیه را ربط بدهند (به بی شکل ترین وجه ممکن) به اصغر فرهادی. اما آنها هم باید عواقب نحوه قضاوتشان را بپذیرند.

 

در پایان آرزو می کنم که روزی برسد که نگاه مردها و زنها و زنها به خودشان و کلا نگاه انسان ها به یکدیگر، انسانی باشد، نه ابزاری و نه حیوانی، و هیچ کس حاضر نباشد این دارایی های با ارزش خود، تن و جان، را برای مسائلی دنیایی به حراج بگذارد. و این حدیث را گوشزد می کنم به آنانی که دغدغه ساخت دنیایی بر اساس فرامین خدا، که همان حقیقت است، دارند:

"حقیقت خود را تحمیل نمی کند، مگر با حقیقتِ خود که ذهن را در آن واحد و همزمان، از نرمی و قدرت آکنده می کند."

 

و یاد آر زمانی را که آن حادثه بزرگ روی دهد...

و اما کسی که در برابر خدا طغیان کرده

و راه دنیا را در پیش گرفته

پس جایگاهش آتش خواهد بود

و اما کسی که تنها به خاطر شان عظیم خدایش، خود را از هوا و هوس دور نگه داشته،

پس جایگاهش بهشت خواهد بود

از (روی تمسخر) از تو می پرسند که آن روز کی فرا می رسد؟

دلیلی ندارد که مدام آمدنش را یادآوری کنی

این کار را بر عهده پروردگارت بگذار

و آمدن این روز را تنها به کسانی یادآوری کن،

که از یادآوردنش ترسان و هراسان می شوند

و زمانی که آن روز خود را بر مردم می نمایاند،

تمام عمر دنیا فقط به اندازه یک صبحگاه یا یک شامگاه به نظر خواهد رسید.

راست گفت خداوند بزرگ مرتبه

/ 6 نظر / 4 بازدید
امیرحسین مجیری

سلام فعلن فقط باید بگم که خوندم و لذت بردم. حرف دارم در مورد این نوشته اما الان تو شرایطی نیستم که بتونم بنویسم. ان شا الله به زودی نظرمو می گم.

سومیا

سلام بهتون تبریک میگم، هم بخاطر قلمتون و هم بخاطر اندیشتون

.......

سلام خوبیین؟ تبریک میگم یه نفر به اون جمع کتابخور اضافه شده .....سومیا خانم رو میگم ...بهتون تبریک هم میگن...دسته گلشون درد نکنه. هیچم با نظرتون موافق نیستم دلیل نمیشه هر کس اعتراض داره بره وسط خیابونو برهنه بشه ببینم مگه توی خارج اینطوری اعتراض میکنن که شما میگین در مملکت خودش نبوده و خارج بوده در ضمن خوده خانم فرهانی خواستن که مردم نظر بدن وگرنه نمیومد تو سایت فکر خانوادشو نکرده؟فکر باباش خواهرش شما هم نمیخواد طرفداری کنی

امیرحسین مجیری

سلام مجدد 1- به نظر من هم هرکسی مختار است هر گونه که می خواهد بیندیشد و تا حدی هم معتقدم هرکسی مختار است هرگونه می خواهد رفتار کند. اما اگر این مسئله را بپذیریم باید بپذیریم که من هم مختارم که علاوه بر این که بگویم عریانی کار درستی نیست، در مورد کار کسی مثل گلشیفته فراهانی قضاوت هم بکنم. من می گویم "خانم فراهانی اصلن کارت درست نبود" و نمی توانم بپذیرم که "دخالت هرکسی بیجاست" عواقب این عمل (به حق یا به ناحق) نه فقط گریبان خود فراهانی که گریبان جامعه را هم می گیرد. بنابر این من حق دارم او را محکوم کنم. 2- من هم قبول دارم که هنر بعد از خلق مستقل از هنرمند است و کاری به آثار هنری فراهانی و ربط دادنش با این اتفاق ندارم. 3- در مورد مجازات هم با این که معتقدم حکومت جمهوری اسلامی، یک حکومت اسلامی است (اصل حکومت) با این حال کاری که فراهانی کرده در محدوده ی حاکمیت اسلامی نبوده و بحث مجازات به نظرم منتفی است.

امیرحسین مجیری

ادامه... 4- اما یک مسئله ی کلی هم وجود دارد: وقتی من معتقدم «الف، ب است» نمی توانم همزمان بپذیرم که «الف، ب نیست» بلکه فقط می توانم بگویم «ممکن است من اشتباه کرده باشم و الف، ب نباشد.» در این صورت حرف اول من اشتباه بوده و حرف دومی درست است. برای نظر دادن در مورد هر چیزی هم مسئله همین جاست. من می گویم برهنه نمایی درست نیست و نمی توانم همزمان بپذیرم که برهنه نمایی درست است! فقط می توانم احتمال بدهم که شاید بعدن متوجه بشوم که اعتقادم غلط بوده. اما مادامی که به این مسئله اعتقاد دارم و آن را حق می دانم، خلاف اعتقاد خودم را باطل می دانم. که کاملن منطقی است. 5- درست که ما مسائل فراوانی داریم که اولویت شان بالاتر از این مسئله است. اما معنی اش این نیست که نباید در مورد مسائل با اولویت پایین نظر بدهیم. بلکه باید با در نظر گرفتن اولویت ها به نظر دادن بپردازیم. 6- من هم در پایان امیدوارم روزی برسد که نگاه همگان به هم فراتر از نگاه انسانی، یک نگاه الهی باشد. موفق باشی

کاش مغرضانه نظر نمیدادید