از دیو و دد ملولم و...

راستش را بگویم از دو روز پیش که خبر سقوط هواپیما را شنیده ام دلم آشوب است. باز معده ام درد گرفت. آن هم چه طور. خبرهای مرگ اینچنینی سنگین اند و تلخ... جنگ و آشوب در منطقه کم است، ایران هم سهمش می شود این.

هر خبر مرگی که می شنوم، به یاد دخترک کتاب روزگار سخت دیکنز می افتم. از این دختر که بر خلاف سیستم خشک و ریاضیاتی مدرسه بزرگ شده، می پرسند وقتی تعداد مرگ های امسال نسبت به سال پیش کمتر شده باشد یعنی چه؟ و دخترک با معصومیتی عجیب که بغض آور است و گلوگیر، می گوید: یعنی امسال بچه هایی یتیم شده اند.

برای این کودک تعداد یک نفر مرگ هم زیاد است. در آن یک نفر، کودک و نویسنده حکیمش چارلز دیکنز بزرگ بی سرپرست شدن یک خانواده و داغدار شدن چندین خانواده را می بینند و آدم ها برایشان تنها اعداد و ارقام روی کاغذ و در لیست نیستند.

دل من هم آشوب است... کشته شدن آدم ها در حوادث طبیعی دردآور است، در آنها می توان خشم مادر طبیعت را دید... اما می توان جلوی آنها را گرفت. سیل و زلزله و طوفان و همه اینها را خوشبختانه می شود امروزه کنترل کرد اما دل آدم وقتی زخم می شود که می بیند هر روز یک جایی عده زیادی نه به دلایل طبیعی، می میرند... در غزه جنگ است... در سوریه شورش است و کشتار... در عراق عده ای یزیدی ادعای جانشینی نبوی را دارند... در آفریقا عده زیادی به خاطر گرسنگی می میرند، در زمین هایی که یا خاک سرشاری دارند یا سنگ هایی گران یا ذخایری ارزشمند... و در ایران هواپیماها سقوط می کنند یا... و اینها نه کار طبیعت که کار آدمی است که به سختی لایق لقب انسانیت است. هرجا یک عده برای چیزی مردمانی را به کشتن می دهند، چیزی که مسلما ارزشش بارها و بسیار کمتر از جان حتی یک نفر است.

کشورهای دیگر را هم اگر بتوانم رها کنم، نمی توانم ببینم که در ایران، هواپیما به دلیل نقص ها و ایرادهایی که ناشی از تحریم ها هستند سقوط می کنند و در این میان هم حکومت ایران و هم دولت های خارجی را مقصر می بینم و تقصیر یکی از دیگری کم نمی کند... ایران باید بداند که دشمنی با کشورهای خارجی و دشمن تراشیدن برای خود این اثرات گرانبار را برجا می گذارد، عقب ماندگی می آورد، خلأهای پیدا و پنهان می آورد، دقیقا مانع استقلال می شود، و باید بدانیم که حتی اقتصاد مقاومتی هم در این میان و با این وضع به جایی نمی رسد و این راهکار، راهکاری بچه گانه می شود که باید تا جاویدان جاوید در ایران اجرا شود... و طرف خارجی باید بداند که تنها قشری که آسیب جدی و جبران ناپذیر می بیند مردم عادی و معمولی ایران هستند... مردمی که با این تحریم ها یا به خاطر کمبود دارو می میرند یا به خاطر نقص فنی هواپیماها...

 

دلم خون است، از دست فرزند آدم، که خود را به شیاطین فروخته است و با این حال این امید مولوی وار را سعی می کنم حفظ کنم که:

گفتند یافت می نشود گشته ایم ما/ گفت آنکه یافت می نشود، آنم آرزوست

/ 2 نظر / 25 بازدید
سیروس

دل قوی دار[گل]

گیسو پریشانه

درود بسیار زیبا بود ممنون از همدردی تون. من هم چند سطر نوشتم در وبلاگم در این مورد موفق باشید