کتابفروشی ها، مهمتر از نمایشگاه

نمی دانم چندمین نمایشگاه کتاب است این روزها، و مثل همیشه عده زیادی سرازیر می شوند (می شویم) به سمت مصلای بزرگ همیشه نیمه کاره تهران.
بالاخره هرکسی این همه کتاب می بیند، ذوق دارد برای خریدنشان، می خواهد تهش را دربیاورد. لااقل ته جیب خودش را. به خصوص که عشق کتاب باشد. اما لطفا بیاییم تا آنجا که می شود کمتر از نمایشگاه خرید کنیم. کتاب را باید از کتابفروشی ها خرید، به خصوص کتابفروشی هایی که خود، ناشر نیستند. این خیلی مهم است که صنعت فروش کتاب رونق داشته باشد. البته، کمبود و کسری هایی هست همیشه. گرانی هم که قوز بالای قوز بالای قوز شده است. با این حال، سعی کنیم اگر می شود کتابی را از کتابفروشی ها خرید، از آنها بخریم، و نمایشگاه کتاب را بگذاریم برای کتاب هایی که جای دیگری پیدا نمی شوند، و برای دیدن تازه های انتشاراتی ها. گذشتن از ده درصد تخفیف، که مثلا برای کتاب های سی هزار تومانی می شود سه هزار تومان، آنقدرها هم چیز مهمی نیست.
سعی کنیم به جای آنکه سالی یک دفعه کلی کتاب می خریم، ماهی یک بار به کتابفروشی های محله مان سری بزنیم و یک کتاب بخریم... و البته دست دوم فروشی های خوبی، مثل جلگه را هم فراموش نکنید.

/ 0 نظر / 3 بازدید