بهترین روش

چرا کتاب می خوانیم، و تازه، چرا رمان؟ چرا فیلم می بینیم؟ در حالی که می شود خیلی کارهای مفید دیگر کرد، (مثلا رفت کار کرد و نگفت چیست کار، یا مثلا رفت فلسفه خواند به جای رمان.) خب این سوالی است که بارها و بارها از ما جماعتی که «کمی» کتاب می خوانیم، پرسیده اند و می پرسند... این حرفی که از قول فرناندو پسوآ آورده شده را، من هم بارها و بارها در صحبت با دوستان گفته ام:
ادبیات، عاقلانه ترین راه برای نادیده گرفتن زندگی است.

بد است؟ باشد. خیلی ها راه های دیگری دارند برای این کار. راه ما، این است. اما چرا باید زندگی را نادیده گرفت؟ خب، راستش شاید هرکدام برای خودشان جوابی داشته باشند، اما من می گویم که چون خیلی حقیر و کم ارزش است.
زندگی را فقط باید گذراند، اگر نگذرانی اش، می گذراندت... و خب برای این گذراندن، باید راهی انتخاب کرد و چه راهی بهتر از غرق شدن در دنیایی از داستان ها...


/ 5 نظر / 4 بازدید
نرگس

سلام. این دو تا پست عالی یه. ان شاء ا... بعد از کنکور دقیق می خونم. خیلی خیلی پنج شنبه بعدظهر التماس دعا دارم. در پناه خدا.

akbari

yeki minevise asheghe khondane ketabam va zendegim kholase shode be khondan onvaght yeki dige barash nazar mizare are posteton alie faghat badan mikhonamesh:)))))))))))))))) vaghan khandedare shomayi ke kole zendegit shode khondan shayad etelaate omomit ziyad beshe ama az zendegi chizi motevajeh nemishi.

نرگس

سلام. خانم یا آقای اکبری مطلب رو سرسری خوندم و تحسین هم هم تحسین موضوع و هم تحسین تحلیل بود، "پست سانسور، نیست یا قانون است" در مورد پست دوم، من اینکه ایشون اینقدر به مطالعه علاقه دارند رو تحسین می کنم. و در مورد نظر شما ایشون اتفاقا در رفتار پخته اند و در ک و شعورشون هم از بیشتر پسرهای هم سن و سالشون خیلی بیشتره. تنها عیب شون تواضع بیش از اندازه شونه.

akbari

salam narges jan chon adrese vebet ro nadashtam haminja nazaramro darmorede harfat mizashtam omidvar bodam delkhor nashi chon be nazare khodam harfe badi nazadam. ama fekr konam narahat shodi:))))))))chashm dige nemigam chon dide shoma ba man khiliiiiiiiiiiiiii fargh dare.

روح اله حاجی ده آبادی

دیدگاه جالبی بود. اما همانطور که گفتین این هم یک راه فرار است. فرار از خود، فرار از خود زندگی، فرار از سختیهایش و... اما راه حل نیست. راه حل خود زندگی کردن است. راه حل در سلوک است. با خواندن بیشتر و بیشتر رمانها فقط و فقط بازیهای ذهن را بیشتر میکنیم در حالیکه مشکل از همین ذهن برمی خیزد به قول حافظ تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز. برتر از ذهن گرایی تجربه و عمل است. و راه را باید رفت. اهل بصیرت اهل تجربه های ناب هستند آنها تمایلی به خواندن تجربیات دیگران ندارند