شارژ ایرانسل

فال حافظ


چهارشنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩۳

سکوت هم مسئولیت دارد

کلمات کلیدی :سیاست و خیمه شب بازی، استیضاح فرجی دانا

بعد از شور و هیجانات انتخابات 88، و بعد از آن اتفاقات، همه جا صحبت از تحریم انتخابات مجلس بود. همه می گفتند رای نمی دهیم. حتی سیدمحمد خاتمی، آن روزها شرط گذاشت برای شرکت در انتخابات (به معنای معرفی کاندیدا و دادن لیست) و در نهایت هم اصلاح طلبان و افراد معتدل تر به صورت نظام مند وارد صحنه آن انتخابات نشدند. و به نظرم یکی از اساسی ترین اشکالات خاتمی در این سالها، همین بوده است، که لیستی معرفی نکردند، و حتی خودش به صورت پنهانی رای داد و مثل همیشه همه را دعوت به رای دادن نکرد.
در سال 92، و با وجود همه مشکلاتی که هشت سال گذشته به وجود آورده بود، و با وجود همه دروغ ها و خیانت/جنایت هایی که در حق مردم شده بود، و با وجود اینکه هنوز میرحسین و عده زیادی دیگر در حصر و حبس بودند، اصلاح طلبان و همان سیدمحمد خاتمی این بار اعلام حضور کردند. محمدرضا عارف، یکی از اصلاح طلبان سرشناس نامزد اصلاح طلبان بود. در چند روز باقی مانده به انتخابات، حرکتی درست انجام شد و آن کناره گیری عارف به نفع روحانی بود، چون رهبران هر دو گروه می دانستند که مهم تر از آن که چه کسی به سعدآباد می رود، این است که جلوی سوء مدیریت فاجعه باری که در کشور جریان داشت گرفته شود.

در انتخابات مجلس سال 90 شرکت نکردیم و در 92 شرکت کردیم. حاصل شرکت در 92 روی کار آمدن دولت روحانی و افرادی چون دانا و توفیقی بود و می بینیم که چوب عدم شرکت در سال 90 را باید امروز بخوریم که مسئولانی دلسوز همچون جعفری دانا باید استیضاح شوند و مجلس عرصه را هر روز بر دولت تنگ تر کند.

 

این ها را گفتم برای خودم دوره کنم تا یادم باشد در اسفند 94، رای دادن بسیار بهتر از در خانه نشستن است.

هر کاری می کنیم (یا نمی کنیم) پیامدهایی دارد و بهتر است یاد بگیریم که پیامد اعمال و سکوتمان را بپذیریم. همان قدر که با رای دادنمان در 92 باعث روی کار آمدن کسانی چون جعفری دانا شدیم، با رای ندادنمان در اسفند 90، باعث برکناری اش شدیم و تقصیر این استیضاح به گردن ما هم هست.

باشد که عبرت بگیریم. 

مجله